PUNDURTRUSĪŠA LIETOŠANAS PAMĀCĪBA

Es esmu mazais pundurtrusītis ,PUIKA/MEITENE

Lūdzu turēt mani būrītī, kur varu ērti kustēties (garums vismaz 80cm), durvis sānos, lai varu pats ieiet uz iziet. Tur iebērt skaidas, uz tām - nedaudz sienu. (Skaidu granulas, kamēr esmu maziņš, varētu spiest manas kājiņas). Ēdamo sienu savukārt vēlams likt barotavā vai vienmēr vienā stūrītī. No dzirdnītes dzert es iemācīšos – centīšos. Tualetes trīsstūrīti likt tad, kad es jau būšu ierādījis, kurā vietā.

Labprāt palēkāšu ārpus būrīša, bet tad neatstājiet mani bez uzraudzības, lai neizdaru blēņas. Neizlutiniet mani! Ko būsiet man reiz atļāvuši, to es arī vēlāk gribēšu darīt! Iesākumā neceļat mani gultā, bet rotaļājamies pa grīdu, lai nepierodu gultā čurāt.

Ēdu pa druskai, bet bieži - līdz 80 reizēm dienā, tāpēc, lūdzu, lai man vienmēr būtu ēdiens – granulas, siens - mana galvenā barība, un ūdens, kā arī kaut kas graužams – vislabāk svaigi zariņi.

ĒDINĀŠANA

! PIE VISAS JAUNAS BARĪBAS MANI RADINĀT PAKĀPENISKI 3-4-5 DIENU LAIKĀ!

! NEKĀDA BARĪBA (sastāvējusies maize, siens) NEDRĪKST BŪT PELĒJUSI !!

VĒLAMĀ BARĪBA VIENMĒR

  • siens (noteikti arī vasarā, jo pienāks rudens un tad būs siens jāēd, jo tas man vajadzīgs) un ūdens,
  • - kombinētā trušu barība(labāk, protams, nekrāsota),
  • - zaļā zālīte, bet ne mitra (pie tās pavasarī mani radināt pakāpeniski – sākot pa 1 lapiņai)

Labi ir dot vītinātu zālīti – plūktu iepriekšējā dienā, - tā nebūs mitra un būs drošāk, ka neapēdīšu to pārāk daudz.

  •  - graudi (mieži, kvieši, ne rudzi)- tos var dot un var nedot, un varbūt man tie nemaz negaršos,
  • - burkāni un to laksti ( Ēst drīkstu cik gribu, kad izaugšu liels), āboli – vienmēr ar mēru ( veikalā pirktie – bez mizas). Kāposti nekad nav droši, ka man no tiem neuzpūtīsies vēderiņš, tad labāki būs dabīgi audzēti salāti, dilles, selerija, pētersīļi.
  • - augļkoku zariņi (vislabāk ābeles, bumbieres, bet ne kauleņkoki- ķirši, plūmes),
  • - avenāji, upenāji, kārkli u.c . koku zari ( bet ne ievas!, tās ir indīgas! )
  • - kaltēta maizīte, banāns,
  • - ziemā – mellenāji, skujkoku zariņi (kamēr ir sals)

Īpaši garšos un būs veselīgi ēst rūgtvielas saturošas lietas – piemēram – vībotnes , pelašķi, tāpēc arī kārklu zari ( arī ziemā),

Trušiem daži augi ir indīgi-piem.- ievas, maijpuķītes, strutenes, uzpirkstītes, vizbulītes, čemeriņi, suņstobri, vēlziedes, vanagzirņi (vīteņaugs pļavās ) u.c.(tāpēc nevajadzētu dot nepazīstamus augus).

! Lūdzu, neturiet mani pie radiatoriem, caurvējā vai tiešos saules staros!!! Tikpat kaitīgs man ir liels troksnis – skaļa mūzika telpā, kurā atrodos, pēkšņi trokšņi, tvarstīšana, vai kāds cits manis biedēšanas veids... Arī tādu dauzīšanos kā ar suņuku es nesapratīšu – kļūšu bailīgs vai agresīvs. Ja situ pakaļkāju pie zemes – tad zini – esmu nobijies vai dusmīgs!

Vari mani atstāt mājās uz pāris dienām vienu, bet tad nodrošini, lai man ir vismaz siens un ūdens trauciņš piestiprināts, lai neapgāžas. Ja es braucu tev līdzi, tad automašīnā neliec mani bagāžniekā, nekarsē rokās, bet ievieto kādā kastītē ar caurumiem gaisam, groziņā ( vai – vislabāk - nopērc pārnēsājamo mājiņu).

Vasarā es varu viegli pārkarst – karstumu es slikti panesu.... Pret ‘'siltuma dūrienu” līdzēs mitrs, vēss dvielis uz galviņas un austiņām, ausu mitrināšana ar aukstā ūdenī samērcētu roku, bet ūdenī mērkt, piemēram, gan mani nevajag NEKAD.

Nebrīnies, ka nečurāju es tīru ūdentiņu, bet diezgan oranžu, pat sārtu ( no drēbēm var izmazgāt), un rītos glītu apaļu spiriņu vietā man mēdz būt mīksts spiriņu rullītis – ko es parasti APĒDU, jo tajā ir daudz B grupas vitamīnu un man tie vajadzīgi.

Kad man būs paaugušies nadziņi, tie jāapgriež (ar knaiblītēm, kuras var nopirkt zooveikalos). Tas būtu jādara apmēram no 5 mēnešu vecuma un pēc tam 2-3 reizes gadā.

Ja esmu no pūkainajiem trušiem, tad mani jau laicīgi jāpieradina pie ķemmēšanas, bet, ja –ne, tad ķemmēt nevajag. Ja esmu lapsutrusītis, tad ķemmēšana parasti arī nav nepieciešama, bet jāskatās pēc vajadzības.

Ja esmu vakcinēts pret miksomatozi pirmo reizi, tad mani vajag revakcinēt apmēram 6 ned. pēc šī datuma, bet, ja jau 2 reizes, tad – viss kārtībā līdz nākošajam pavasarim. Ziemas periodā revakcinēšana varētu nebūt nepieciešama. Mani vajag vakcinēt pret miksomatozi katru pavasari 1 reizi, kad mostas kukaiņi, jo tie šo slimību pārnēsā.

Pie pavadiņas mani var vadāt sākot apmēram no 3 mēnešu vecuma.