Mājas trusis PAVASARĪ
Mājas trusis un nevis pundurtrusis – jā, jo kāpēc gan tikai pundurtrusis lai baudītu laimi būt par ģimenes mīluli līdzvērtīgi ar suņiem un kaķiem? Droši tas var būt arī jebkurš labi audzināts trusis no lielo, vidējo vai mazo trušu šķirņu bagātā klāsta. Praksē gan tikai retais privātmājas īpašnieks uzdrošinās rotāt savu dārzu un pagalmu ar glītu mājiņu, kurā dzīvo pareiza lieluma kārtīgs trusis. Un nevis apēšanai, bet – kā DRAUGS....
Pavasarī trušuks noteikti gaidīs pirmās zaļās lapiņas , kaut pavisam mazas, kaut dažas (un sākumā nemaz vairāk nevajag). Parasti pirmās, ko var atrast, ir gārsas . Pēc tam seko pienenes , ceļmallapas un kamolzāles kumšķīši, ko var sagriezt ar nazīti.
Zaros ir ļoti lieli pumpuri, un pat tie truši, kas zarus cienīt tā arī nav sākuši, pumpurus tomēr noēd. Vislabākie būtu, kā vienmēr , ābeļu un bumbieru zariņi , bet, ja to nav, jeb ir žēl plaukstošā koka, var izlīdzēties ar lazdām, kārkliem, vītoliem (tos apēdīs arī ar visiem pūpoliem). Bērzu zarus ar pumpuriem varbūt dot nevajadzētu, jo tiem ir izteikta ārstnieciska iedarbība !!! Pavasarī truši labprāt ēd arī pirmās nātrītes , tās nekož, vai to nejūt, bet var arī lapiņas applaucēt, lai nav asas.
Veikalos pirktos pirmos zaļumus, ja arī trusim tomēr dodam (ja nebaidāmies, ka tie ir pārāk ķīmiski), tad kārtīgi nomazgātus, nosusinātus un nelielā daudzumā.(Savukārt dabisko zaļumu daudzumu var straujāk kāpināt, ja trusis ir jau pieaudzis).
Ja vēlaties ar trusīti doties pastaigāties ārā, tad to var sākt darīt tikai tad, kad temperatūra ārā gandrīz tuvojas istabas temperatūrai (ne mazāk par 15-16 grādiem), un ne vējainā un mitrā laikā, bet sausā un maigā dienā, pieradinot trusīti pie pastaigām pakāpeniski, jo tas ir jūtīgs pret krasām temperatūras maiņām. Pastaiga var būt pavadiņā – sedliņos, kas mazajiem dzīvniekiem nopērkami zooveikalos, jeb aplociņā. Lai arī jūsu trusītis no jums nebēg un turas pie jums klāt, un ir liels kārdinājums pastaigāties ar viņu bez pavadas (sakot – viņš jau nekur no manis nebēgs) tad tā tomēr riskēt nevajadzētu. Jo - no jums nebēgs, bet var pēkšņi atrasties kāds cits, no kā mazais dzīvnieciņš nobīstas un prom ir - ‘'kur acis rāda'' – pats neprotot pēc tam atnākt atpakaļ pie saimnieka. Bailēs arī netrenēts dzīvnieciņš noteikti skries ātrāk par jums.
Tomēr pats svarīgākais truša ilgdzīvošanai un veselībai pavasarī ir VAKCINĀCIJA – tikko kļūst silts un mostas lidojošie kukaiņi, kuri pārnēsā slimību miksomatozi, trusis( vienalga, liels vai mazs) ir jāvakcinē. Vakcīna var būt vienkāršā – pret 1 slimību, vai kombinētā. Veikalā pirkts trusēns, ja nav drošas pārliecības, no kurienes tas ir veikalam piegādāts, būtu jāpārvakcinē.
JAUKU PAVASARI !!!