Pundurtrušu šķirnes >>> pundurauntruši >>>
 
Audzētava
Fotogalerija
Pundurtrušu šķirnes
Piedāvājums
Raksti par pundurtrušiem

Pundurtrušu šķirne - PUNDURAUNTRUŠI

Jebkuram pundurtrusim jāietilpst svara robežās no 0,9 – 2,2 kg, un lielākie no visiem ir pundurauntruši. Atšķirt no citiem var jau no agra vecuma – pēc garajām ausīm, kas no sākuma plivinās „ visos vējos”, bet no 1 – 3 mēnešu vecumā cienīgi nogulst lejup – jo ir smagas un garas. Tām jābūt platām un lielām. Starp abām ausīm uz galvas veidojas neliels uzkalniņš - kā auna puniņš – tās ir ausu saites.

Auntrušus iedala pēc to krāsas. Pie mums Latvijā šķirnes trušu audzētājiem ir gan vienkrāsainie - dzeltenie, sarkanie, baltie, zilie, gan vairāku krāsu auntruši – siāmas (dūmakainie toņi), ronas (balts – pelēks), japānas (dzeltens, melns, brūns), tīringas (brūnie toņi, pelēcīga „ maska”), gan šinšillas krāsas auntruši.

Pundurauntrusism ir paliela galva, izteiksmīgas acis, lielās ausis cieši pieguļ galvai, ķepas palielas it īpaši pakaļējās, un uz tām izteikti biezs apmatojums. Ļipa parasti vīd gaišā tonī, pavēderes un ķepu apakšas tonis skaisti saskan ar pārējo krāsu – piemēram, sarkanajam auntrusism tā ir krēmīgi – oranža. Truša augums ir drukns, tas labi piemērots truša vadāšanai pavadiņā sedliņos, kas ir iecienīti trušu mīļotāju aprindās cilvēkiem, kuri savus trušus grib socializēt – vadāt sev līdzi.

Lielās ausis jau mazam trusēnam piešķir ļoti amizantu izskatu, tāpēc daudziem iepatīkas mazie, un plaukstas nosēdināmie auntrusīši. Ja mēnesi vai divus vecam mazulim abas ausis vēl labi nepieguļ galviņai – tas drīz notiks, par to nevajag uztraukties. Tā nu trusītis sēž uz plaukstas un ir tik skaists, ka gribas to sev, bet jāatceras, ka izaug tas ļoti ātri – pēc 3,5 mēnešiem tas jau būs gandrīz pieaudzis, un tam būs vajadzīga sava dzīves telpa.

Auntruši parasti nav nedz bailīgi, nedz noslēgti raksturā, bet gan vēlas būt ar savu saimnieku, ļoti ziņkārīgi, griboši kontaktēt. Nervu sistēma līdzsvarota, un nav tik viegli sabojāt. Raksturs parasti labestīgs.

Par raksturu gan jāsaka, ka lielā mērā to, kāds ir vai būs jūsu trusītis, noteiks turēšanas apstākļi un audzināšana. Kā jebkurš dzīvnieks, arī trusītis būs tieši tik gudrs, cik uzmanības jūs viņam veltīsiet, un darīs to, ko jūs viņam atļausiet (kaut 1 reizi). Tik mīļš viņš būs, cik jūs pret viņu būsiet rūpīgi, saprotoši un uzmanīgi. Un maigi. Jo – vienmēr atcerieties – tas ir trusītis, nevis lauva...

Tomēr visos gadījumos mēdz būt izņēmumi, iedzimtas īpašības, gluži tāpat trusim, kā kaķim vai sunim.

Auntrusīši gandrīz vienmēr ir lieli ēdāji un tiem ir nosliece uz aptaukošanos. Ja šķiet, ka trusis kļuvis pārlieku apaļīgs, tad noteikti būs jāievēro diēta, ja negribat savu draugu agri zaudēt, bet vislabāk būtu ik pa laikam to nosvērt. Jaunam auntrusim, kuram ir 6- 7- 8 mēneši būtu jāsver 1,5- 1,8 kg, ne vairāk. Vecākam dzīvniekam būtu pieļaujams arī svars līdz 2,2 kg, bet pārējais gan ir pilnīgi droši lieks.

Tāpēc, lai vēlāk nebūtu šādu problēmu, nepieradiniet jau no sākuma trusi pie maizes, par citiem miltu izstrādājumiem nemaz nerunājot. Beramo barību no paciņām, kas tomēr ir spēkbarība ( cik daudz „spēka „ dienā viņam vajadzīgs ?) vēlams dot mazāk, nekā viņš vēlētos apēst, tā pieradinot ēst sieniņu. Daudz dot burkānus un zaļumus, vasarā vītinātu ( otrās dienas ) zālīti, ābeļu, bumbieru, lazdu, liepu u.c. lapas, kas garšo, un kārumi lai ir ābeļu zariņš, pašu ābols ( ne negatavs), pētersīļi, dilles un to kāti, burkānu laksti. Ziemā svaigas skujas, mellenāji, arī ābeļu un bumbieru zari, avenāju galotnes, upenāji ( ja garšo).

Pundurauntrusītis būs jums mīļš un uzticams mājas dzīvnieciņš, katram savs – pats skaistākais un labākais!

OZOLĪTĒS PUNDURAUNTRUŠUS PĀRSTĀV:

- SARKANIE PUNDURAUNTRUŠI,

- SIĀMAS DZELTENIE (nav dzelteni, bet toņi siltāki, nekā otrai siāmas trušu šķirnei – zilajiem siāmas),

- ŠINŠILLAS UN ŠINŠILLAS TAURIŅU (ar baltu) PUNDURAUNTRUSI,

- krasaini, glīti raibi vai melni auntrusīši – KATRAI GAUMEI!!!

 

PUNDURAUNTRUSIS

Izšķir dažādas pundurauntrušu ( ausis uz leju) šķirnes – atšķirībā pēc dzīvnieku krāsas - Latvijā visvairāk pārstāvēti ir sarkanie pundurauntruši, siāmas, šinšillas, pelēkie, pērļu, kā arī Madagaskaras pundurauntruši.

 

Uz augšu